economie
Guvernul şi-a stabilit priorităţile Imprimare
Joi, 07 Ianuarie 2010 08:47

emil-boc-91Guvernul şi-a fixat, în şedinţa de miercuri, priorităţile pentru perioada următoare, între acestea numărându-se Legea reformei sistemului de pensii, Legea educaţiei naţionale, Legea responsabilităţii fiscale, descentralizarea şi reformarea impozitului forfetar.

 

 Premierul Emil Boc a afirmat că Executivul îşi va canaliza eforturile pentru realizarea acestor obiective imediat după aprobarea bugetului de stat

În privinţa Legii educaţiei naţionale, primul-ministru a afirmat că actul normativ va fi rediscutat în Parlament. 'Curtea Constituţională a apreciat printr-o decizie unică că această lege nu poate fi promovată prin asumare, ci doar printr-o dezbatere parlamentară fără să există foarte multe argumente. Deciziile Curţii însă se respectă, nu se discută. Ne vom supune acestei decizii şi vom rediscuta Legea educaţiei naţionale, care este extrem de importantă pentru modernizarea învăţământului românesc', a reiterat Emil Boc.

 Un alt obiectiv se referă la Legea responsabilităţii fiscale, pe care Guvernul a depus-o la Parlament şi care 'vizează o disciplină a sistemului fiscal din România', a menţionat Emil Boc.

 O prioritate imediată constituie şi aplicarea actelor normative privind descentralizarea şi standardele de cost pentru diverse domenii ale economiei.

 'Descentralizarea va continua în administraţie, în sănătate, în agricultură, sănătate, cultură, protecţie socială, adică în toate acele domenii în care decizia va putea fi luată mai uşor de către autorităţile cele mai apropiate de cetăţean, acolo vom îndrepta competenţele care astăzi aparţin Bucureştiului.

 Premierul a ţinut să menţioneze că 'nicio descentralizare de sarcini nu se va face fără o descentralizare de resurse'.

 'Cuvântul descentralizare este sec în sine, nu spune nimic, dar el, în plan concret, înseamnă pentru fiecare român că va economisi timp şi bani, fără să mai fie nevoie să ajungă să mai bată la uşile ministerelor de la Bucureşti, ale agenţiilor, ci să aibă posibilitatea ca la nivel local să-şi rezolve la timp problemele cu care se confruntă', a spus Emil Boc

 'Cu cât avem mai multe ştampile, cu atât avem mai multă corupţie. Diminuarea numărului de ştampile la nivelul administraţiei va însemna şi o diminuare a corupţiei din această ţară', a concluzionat şeful Guvernului.

 La aceste priorităţi, se adaugă reformarea impozitului forfetar, ministrul Finanţelor primind mandat să pregătească noua formulă a acestuia, urmând să fie transformat într-un 'impozit forfetar în sensul propriu al cuvântului'.

 'Ce avem astăzi nu este impozit forfetar, este impozit minim şi şi-a atins obiectivele pentru care a fost conceput', a spus Emil Boc.

 Astfel, impozitul va fi restrâns la acele domenii ale economii în cazul cărora evaziunea fiscală nu poate fi combătută prin alte măsuri.