Care este starea sectorului bancar românesc, la finele anului 2020
Sectorul bancar românesc rămâne şi anul viitor cu o situaţie care să îi permită continuarea finanţării fără constrângeri de solvabilitate şi lichiditate.

16 Decembrie 2020, 12:47
Dar este posibil ca băncile să acorde o mai mare atenţie situaţiei financiare a clienţilor - spune directorul adjunct din cadrul BNR Florian Neagu. Prezent la un eveniment online pe teme financiare el a precizat că în anul 2021 legătura între stat şi bănci ar urma să se majoreze pentru că nevoile de finanţare ale statului român ridicate, iar din luna martie pentru prima dată în ultimii 20 de ani ponderea împrumuturilor acordate către economia reală a scăzut sub 50%.
Florian Neagu: „Până în prezent situaţia arată bine, rata creditelor neperformante a scăzut din nou sub 4% în octombrie, este 3,9. De asemenea, gradul de acoperire cu proviziunea periderilor a rămas adecvat. Sunt surse ca creditarea firmelor să continue. Pe partea de profitabilitate vedem o provocare importantă venit în special pe canalul exterior. Băncile din Europa deja se confruntă cu o problemă foarte mare legată de o profitabilitate mai mult decât modestă - 0,5, iar la nivel european se pun întrebări dacă nu cumva la nivel sistemic situaţia va fi complicată semnificativ în 2021.”
RADOR
Foto: Pixabay