Târgul Naţional pentru Artizanat şi Meşteşuguri 2018 se deschide astăzi
Târgul Naţional pentru Artizanat şi Meşteşuguri 2018, care va reuni peste 150 de participanţi ce îşi vor expune produsele, se deschide astăzi, la Muzeul Naţional al Satului „Dimitrie Gusti”.

28 Septembrie 2018, 06:53
Cei care vor trece pragul târgului vor putea admira o gamă diversă de produse, de la ii, covoare, ouă încondeiate, icoane, ceramică tradiţională şi decorativă, produse brodate, bijuterii, până la articole din sticlă, lemn şi mic mobilier artizanal.
De asemenea, vor fi organizate în aer liber o serie de ateliere de creaţie, cum ar fi: cel de olărit, de încondeiere a ouălor, de prelucrare a lemnului, icoane pe sticlă, confecţionarea obiectelor din piele, modelaj în lut sau de cusut ii.
Vizitatorii vor putea de asemenea să achiziţioneze de la meşteri obiectele pe care aceştia le expun, precizează sursa citată.
La Târgul Naţional pentru Meşteşuguri şi Artizanat 2018 vor fi prezenţi şi artişti de muzică populară care vor susţine mai multe momente artistice pe parcursul celor trei zile de târg.
Evenimentul este organizat împreună cu Ministerul pentru Mediul de Afaceri, Comerţ şi Antreprenoriat şi Agenţia pentru Întreprinderi Mici şi Mijlocii, Atragere de Investiţii şi Promovare a Exportului Bucureşti.
Sursa: agerpres.ro
Sursa foto: capital.ro