Ulcerul varicos, o complicaţie de temut a varicelor
Curgerea sângelui prin arterele picioarelor se petrece prin pomparea acestuia de către inimă.

05 Februarie 2020, 14:02
Returul sângelui înapoi spre inimă şi plămâni se face prin vene, efectul de împingere are loc prin acţiunea muşchilor care apasă asupra venelor de la membrele inferioare în situaţia de mişcare a acestor muşchi.
Circulaţia prin vasele de la membrele inferioare este importantă deoarece, în caz de deficienţe în sistemul vascular periferic, se ajunge la suferinţe importante.
Dacă sistemul arterelor este afectat de prea multele grăsimi în sânge, circulaţia la picioare este anevoioasă.
Se depun plăci de aterom pe arterele de la picioare, ele devin reci şi albe precum marmura, mai apoi pielea se colorează în ruginiu semn de rea circulaţie sangvină.
Această irigare insuficientă cu sânge a picioarelor aduce arteritele obliterante.
Uneori, este necesară amputarea picioarelor cu circulaţie sangvină foarte slabă.
Să nu se uite că, atunci când vasele picioarelor se află în stare bună, ele pot fi preluate pentru operaţiile de chirurgie cardiacă, se utilizează la by-pass-uri atunci când vasele de la piept nu pot fi prelevate.
Citeste continuarea AICI
Foto: pixabay.com