Legătura rutieră cu localitățile din Palanca, refăcută provizoriu de ISU Bacău.
După mai multe zile de izolare cauzată de viituri în zona comunei Palanca, autoritățile au reușit să restabilească accesul rutier către comunele afectate. Intervenția a venit din partea Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Bacău, care a amenajat o rută ocolitoare provizorie, după ce podul provizoriu a fost luat de ape, permițând astfel reluarea circulației.

Articol de Petruț Mazilu, 29 Mai 2025, 12:20
'Satele comunei Palanca - Ciugheş, Pajiştea şi Cădărăşti - nu mai sunt izolate din punct de vedere rutier. În urma amenajării unei rute ocolitoare pentru traficul rutier uşor, prin comuna Agăş, pe traseul satele Sulţa - Coşnea, circulaţia poate fi realizată în condiţii de siguranţă pentru autovehiculele uşoare', a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Bacău, locotenentul Ana-Maria Cioaric.
ISU Bacău a instalat în satul Cădărăşti un punct de lucru temporar, pentru a asigura intervenţia rapidă în caz de necesitate.
In comuna Mărgineni, pompierii intervin pentru evacuarea apei de pe strada Cotonului.
Pompierii care au venit în sprijin de la ISU Maramureş şi ISU Cluj s-au retras după finalizarea activităţilor în zonele afectate.
ISU Bacău rămâne însă mobilizat în teren şi monitorizează în permanenţă evoluţia situaţiei operative.