Preşedintele atrage atenţia că România nu îşi valorifică potenţialul agricol şi cere o strategie pe termen lung
Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, joi, că România nu valorifică suficient potenţialul agricol de care dispune și că este urgentă nevoie de o strategie coerentă și pe termen lung în acest domeniu esențial pentru economie și securitatea alimentară.

Articol de Petruț Mazilu, 05 Iunie 2025, 11:37
Nicuşor Dan a participat la Forumul Naţional pentru Viitorul Agriculturii, organizat de Clubul Fermierilor Români.
'Apreciez faptul că cumva aţi luat-o înaintea statului şi faceţi pentru comunitatea dumneavoastră lucruri pe care în mod normal statul ar trebui să le facă, cum sunt aceste cursuri de formare. Eu cred foarte mult într-un parteneriat între stat şi diverse zone de competenţă, cum este clubul dumneavoastră. Salut foarte mult tipul acesta de manifestare, în care veniţi şi propuneţi statului o strategie. Această strategie trebuie să fie integrată, pe de-o parte cu bugetul naţional, deci trebuie în sfârşit să gândim pe termen lung, să corelăm ceea ce propuneţi dumneavoastră cu bugetul naţional şi nu pe 2026, ci pe un număr suficient de ani ca să avem o predictibilitate şi, de asemenea, cu dezbaterile care vor începe pe Politica Agricolă Comună. Este un dialog pe care noi trebuie să-l avem, astfel încât să reuşim să creăm împreună o strategie care să aibă şi măsuri, şi planuri de finanţare eşalonate, şi termene de realizare, o strategie adevărată, realistă şi care să ne ducă la obiectivele pe care le cunoaştem', a spus şeful statului.
El a precizat că obiectivul principal este să folosim potenţialul agricol pe care România îl are şi care nu este folosit în momentul acesta.
'Este nevoie de nişte sisteme de împrumuturi pentru zona dumneavoastră economică, care să fie specifice şi în care statul să garanteze, este nevoie de sisteme de asigurări specifice sau management al riscului, este nevoie ca statul să investească în sistemele de irigaţii sau management al apei, gestiunea apei. (...) Evident, digitalizare, dar mai mult decât atât, statul este dator cu toată zona de cercetare din jurul agriculturii, inclusiv digitalizare şi în urma unor dezbateri pe care să le avem este un cadru legislativ care aşteaptă modificări, cum este legea arendei sau cum este legea comasării terenurilor. (...) Aştept ca împreună cu noul guvern să discutăm pe acea strategie pe mulţi ani cu bugete, cu obiective, cu termene precise ca să facem din agricultura românească ceea ce poate să fie', a conchis şeful statului.