Mai multe oi au fost ucise de sălbăticiuni în județul Buzău. Ce drepturi au crescătorii pentru despăgubiri
Echilibrul dintre viața sălbatică și comunitățile umane din zona de munte a județului Buzău a fost afectat de o incursiune agresivă a prădătorilor, care, mânați de foame și de modificarea comportamentului natural, au provocat pierderi într-o gospodărie, situația fiind monitorizată de administraţia locală.
Articol de Antena Satelor, 09 Decembrie 2025, 12:32
Direcţia Judeţeană de Mediu (DJM) Buzău participat în luna noiembrie la 31 comisii de evaluare şi constatare a pagubelor produse de animale sălbatice din specii strict protejate.
'Dintre acestea, 12 pagube au fost produse de lupi în teritoriile Unităţilor Administrativ Teritoriale (UAT)-urilor: Chiliile, Colţi, Scorţoasa, Odăile, Săruleşti, Vintilă Vodă, Căneşti, Chiojdu. 19 pagube au fost produse de urşi în teritoriile UAT-urilor: Chiliile, Cozieni, Murgeşti, Mânzăleşti, Brăeşti, Scorţoasa, Bisoca, Cernăteşti, Gura Teghii, Pardoşi, Mărgăriteşti. Valoarea despăgubirilor acordate persoanelor fizice pentru pagubele şi/sau daunele produse de speciile de faună de interes cinegetic, care au fost aprobate prin deciziile emise în luna noiembrie, este de: 72.385,34 lei pentru pagubele produse de urs şi de 11.728 lei pentru pagubele produse de lupi', informează DJM Buzău.
Un atac recent al lupilor a avut loc în comuna Chiojdu, unde 8 ovine au fost ucise de lupi, un atac rar, consideră autorităţile locale, pus pe seama mai multor factori.
Pentru a beneficia de despăgubiri, persoana păgubită trebuie să depună o cerere la primăria localităţii unde a avut loc atacul.
Ulterior o comisie efectuează verificări în teren şi adună probe în baza cărora decide cui revine răspunderea civilă şi care este valoarea despăgubirii.
În baza documentelor, directorul autorităţii locale de mediu emite decizii de aprobare sau neaprobare a răspunderii civile şi de acordare sau de neacordare a despăgubirilor, în termen de 10 zile lucrătoare de la data producerii pagubelor.








