Prețul gazelor rămâne reglementat și după 31 martie, anunță ministrul Energiei
Pentru a evita o posibilă majorare bruscă a facturilor la gaze după 31 martie, autoritățile vor menține mecanismul de reglementare, în contextul în care ofertele din piață pentru consumatorii casnici depășesc cu până la 23% nivelul actual plafonat, a declarat ministrul Energiei, Bogdan Ivan.
Articol de Antena Satelor, 02 Martie 2026, 14:53
La 31 martie 2026 urma să expire mecanismul actual de plafonare a preţurilor la gaze naturale.
Ministrul Energiei a fost întrebat, în cadrul evenimentului, dacă perioada post intervenţie poate fi transformată într-un moment de maturizare şi de creştere a pieţei energiei.
'Este evident că acolo trebuie să tindem, iar tendinţa iniţială, inclusiv pentru data de 31 martie, în cazul gazelor naturale, a fost aceeaşi - şi anume de a avea o piaţă suficient de matură, în aşa fel încât să nu ajungem la intervenţii din partea statului. Tranzităm o perioadă extrem de complicată, în care, din punct de vedere al inflaţiei şi al deficitului bugetar, ne aflăm într-un context sensibil social, politic şi economic. Clipa în care am avut oferte în piaţă şi cu 18%, şi cu 20%, şi cu 23% mai mari decât preţul de 0,31 lei/kWh a făcut evident faptul că nu doar Ministerul Energiei, ci şi întregul Guvern şi Banca Naţională au simţit nevoia de a găsi o metodă, împreună cu piaţa, prin care să nu fie distorsionat prea mult mecanismul de piaţă liberă şi să ne asigurăm că avem o protecţie şi a puterii de cumpărare - şi aşa erodată în ultima perioadă - şi a consumatorilor casnici din piaţă', a menţionat ministrul Energiei, la Romanian Energy Market Conference, organizată de Asociaţia Energia Inteligentă (AEI).
El a subliniat că, în cazul consumatorului industrial, nu există probleme, în condiţiile în care există contracte bilaterale definite iar preţul este sub cel plafonat de 0,37 lei.
Totodată, el a precizat că există un act normativ aflat în transparenţă decizională, care va fi adoptat cel târziu săptămâna viitoare.
'Dorinţa iniţială pe care am avut-o, aşa cum ştiu şi operatorii din piaţă, a fost aceea de a merge 100% pe o formă de liberalizare totală. În momentul de faţă avem o zonă reglementată şi vom avea o zonă reglementată. Avem un act normativ aflat în transparenţă decizională, care va fi adoptat cel mai probabil săptămâna viitoare, dacă nu chiar în această săptămână, pentru a avea o oarecare predictibilitate pentru etapa post 31 martie, tocmai pentru a ne asigura că nu avem un spike (vârf, n.r.) al preţului la consumatorul casnic final', a mai spus Bogdan Ivan.
În ceea ce priveşte evoluţia pieţei gazelor după 31 martie, ministrul Energiei a subliniat necesitatea unui dialog extins cu toţi actorii implicaţi, pentru stabilirea unui cadru predictibil şi echilibrat.








